Brezilya’da Luiz Inacio Lula da Silva dönemi başladı

Luiz Inacio Lula da Silva, eşi Rosangela da Silva ile bir arada üstü açık bir otomobille halkı selamlamasının akabinde yemin merasimin yapılacağı parlamento binasına geçti.

Oturumda, Emerit Papa 16. Benediktus ve efsane futbolcu Pele’nin hayatını kaybetmesi nedeniyle 1 dakikalık hürmet duruşu yapıldı.

Silva yemin konuşmasında, Brezilya’yı yine inşa etme kelamı vererek “Anayasayı koruyacağıma, savunacağıma ve ona uyacağıma kelam veriyorum. Tüm Brezilya halkının güzelliğini destekleyeceğime, birlik, bütünlük ve bağımsızlık yolunda yürüyeceğime kelam veriyorum.” tabirini kullandı.

ABD, AB ve Çin ile faal diyalog sürdüreceklerini belirten Silva, “Seçimlerde dünyanın gözü bizdeydi, bundan sonra daha fazla güce sahip olabilmek için daha fazla ittifak içinde olacağız. Brezilya, mukadderatının efendisi ve hâkim bir ülke olmalıdır.” dedi.

“BREZİLYA MİLLETLERARASI İKTİSADIN ÖN SAFLARINDA YER ALMALI”

Silva, ülkede çok fazla güvensizliğin olduğunu vurgulayarak “Brezilya, halkının elinde silah olmasını istemiyor ve buna gerek de yok. Daha adil bir ülke olabilmemiz için kültüre, kitaplara gereksinimimiz var. Yakıt ve öteki materyalleri ithal etmenin hiçbir manası yok. Brezilya, milletlerarası iktisadın ön saflarında yer almalı.” diye konuştu.

Amazon ormanlarındaki duruma dikkati çeken Silva “Hedefimiz Amazon’da sıfır sera gazı emisyonu sağlamak ve kesmeden yaşayacağız. Yerli halklara karşı işlenen tüm haksızlıkları kınayacağız.” dedi.

Silva, ülkedeki ekonomik gidişata işaret ederek,33 milyon insanı açlıktan, 100 milyonu ise yoksulluktan kurtarma kelamı verdi.

Silva’nın Planalto Sarayı’nda kendisine başkanlık neslinin takdim edilmesinden sonra halka hitap etmesi bekleniyor.

Yemin törenine Türkiye’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanya Hükümdarı IV. Felipe, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernández, Bolivya Devlet Lideri Luis Arce, Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Paraguay Cumhurbaşkanı Mario Abdo Benitez, Uruguay Cumhurbaşkanı Luis Lacalle, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa ve çok sayıda devletin diplomatik temsilcisi katıldı.

Resmi merasimlerin akabinde Silva’nın iştirakçilerin onuruna Itamaraty Sarayı’nda bir resepsiyon vereceği bilgisi paylaşıldı.

Brezilya’yı üçüncü defa yönetecek tek devlet başkanı unvanına sahip Silva’nın vazifesi 2027’ye kadar sürecek.

HAPİSTEN DEVLET BAŞKANLIĞINA LULA DA SİLVA

Brezilya’ya 2003-2010 yıllarında iki periyot başkanlık yapan 77 yaşındaki Lula da Silva, hakkında açılan yolsuzluk davaları nedeniyle bir buçuk yıl mahpusta kalmış, davaların düşürülmesiyle tekrar başkanlık yarışına girmişti.

Sendikacı kökeniyle, İşçi Partisinin ilk başkanı olan Lula da Silva, uyguladığı toplumsal yardımlar sayesinde yaklaşık 30 milyon Brezilyalının fakirlikten kurtulmasını sağlayarak halkın sevgisini kazandı.

Lula da Silva, 31 Aralık 2010’da başkanlık misyonunu bırakana kadar sevilen bir önder olarak öne çıktı lakin 2011’de kendisi ve partisi hakkında çıkan yolsuzluk argümanları ismine gölge düşürdü.

Yolsuzluk davaları nedeniyle 580 gün mahpusta kalan Lula da Silva’nın bu davalardan karar giymesi, 2018’de çok sağcı Jair Bolsonaro’nun kazandığı seçimlerde aday olmasına pürüz oldu.

Kasım 2019’da tahliye edilen Lula da Silva’nın, aldığı cezalar ve yolsuzluk davalarının, 2021’de bu davalardan sorumlu yargıç Sergio Moro’nun davalarda taraflı ve politik davrandığına hükmeden Yüksek Mahkemece düşürülmesi üzerine seçimlere katılmasının önü açıldı.

Bu ortada, Bolsonaro hükûmetinde, 1 Ocak 2019’dan 24 Nisan 2020’ye kadar Adalet Bakanlığı görevini yürüten Sergio Moro, ortalarında çıkan uyuşmazlık nedeniyle istifa etmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir