Bu emekliler hem keyif yapıyor hem para kazanıyor

Türkiye İstatistik Kurumunun 2021 bilgilerine nazaran, Türkiye’de yaşlı nüfus oranı en yüksek vilayet olan Sinop’ta Halk Eğitimi Merkezi’nde açılan maket gemi üretimi kursuna katılan 9 emekli, üretime katkı sunmayı sürdürüyor.

Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde açılan maket gemi üretimi kursuna katılan ve tamamı emeklilerden oluşan kursiyerler, el marifetlerini ortaya koyuyor.

Emekliler, boş vakitlerini kıymetlendirdikleri kursta bir yandan üretime katkı sunarken bir yandan da toplumsallaşma fırsatı buluyor.

Merkezde vazifeli gemi inşa öğretmeni Hasan Köse, AA muhabirine, bu cins el işlerinin gönül vermeden öğrenilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Kursa katılan emeklilerin ilerlemiş yaşlarına karşın üretmeye ve öğrenmeye çok açık olduğunu vurgulayan Köse, tüm gemi modellerini el işçiliğiyle aslına uygun halde yaptıklarını lisana getirdi.

“SABIR İSTİYOR” 

Bir gemi maketinin üretim sürecinin 3 ay ila 2 yıl ortasında değiştiğine dikkati çeken Köse, şunları kaydetti:

“Bu, uzun bir süreç, uzun ve sabır gerektiren bir iş. Bunun için bu işi sevmek lazım. Hepsi de severek yaptıkları için çok hoş eserler çıkıyor. Burada hiçbir karşılık beklemeden, büsbütün bu işe kendilerini adadıkları için dışarıdan daha hoş vakit geçiriyorlar. Boyasından yelken bezine, dikmesine, ahşap işinden elektrik işine kadar her şey burada yapılıyor. Tabiri caizse her şeyden anlamak gerekiyor, anlıyorlar da. Kendilerini geliştirecek, heyecan verecek yeni şeyler öğreniyorlar.”

“YAŞAM KAYNAĞI” 

Kursiyerlerden emekli öğretmen Reyhan Özer, el işçiliğinin azim ve özveri istediğine işaret etti.

Kursun kendilerine hem yeni bir şeyler öğrenme hem de toplumsallaşma manasında kıymetli katkı sunduğunu anlatan Özer, “Kurs binasında hepimiz aile ortamı içerisinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Doğal muhakkak bir özveri istiyor, severek yapmak gerekiyor. Hoşça vakit geçiriyoruz. Hem öğreniyor hem üretiyoruz.” tabirini kullandı.

Yaptıkları yapıtların etraflarındakiler tarafından takdir edildiğini aktaran Özer, “Güzel bir hobi çalışması yapıyoruz. Herkese de tavsiye ederiz, gençlere bilhassa. Gelir elde etmek isteyenler de hoş bir sanat öğrenebilirler. Üretmek büyük bir zevk. Yoktan bir şeyler meydana getirmek, ortaya koymak beşere büyük zevk veriyor. Üretip öğrenmek bizim için büyük ömür kaynağı oluyor.” diye konuştu.

“AİLELERİNE HATIRA OLACAK ESERLER” 

Emekli Süha Yamacı, sabah uyandıklarında akıllarında daima kursun olduğunu söyledi.

Halk eğitimin kendilerine sunduğu imkanın tadını çıkardıklarını belirten Yamacı, şunları kaydetti:

“Halk eğitim sayesinde bir sürü şeyler öğrendik. Biz emek veriyoruz, onlar emek veriyor, yılın sonunda da bir standımız oluyor, yaptıklarımızı halkımızla paylaşıyoruz. Onlardan gelen hoş bir kelam bizi keyifli ediyor, gurur veriyor. Birçok emekli arkadaş var. Kahvehanede dolaşacaklarına gelsinler, burada bir şeyler öğrensinler, üretsinler. Ailelerine, çocuklarına ileride hatıra olabilecek eserler bıraksınlar.” 
AA

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir