EYT olmadan da erken emeklilik mümkün! Bu yıllar arasında girişi olanlar 4 yıl erken emekli olacak

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi Meclis’ten geçerek Resmi Gazete’de yayınlandı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın emeklilik hakkı kazanması gündem olmaya devam ediyor. Pekala 2000 ve sonrasında sigorta girişli olanların erken emekli talihi olacak mı?

10 yıl çalışma ile erken emeklilik mümkün. Yaş haddini dolduranlar, prim ödemelerini tamamlayanlar emekli olabiliyor. EYT yasası ile birlikte de sigorta başlangıç tarihini 2000 ve öncesi durumunda da yaş sonunu beklemeden emeklilik yolu açılmıştı.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesinin akabinde 2 milyon 250 bin şahsa emeklilik yolu açılmış oldu. Süreci yakından takip eden vatandaşlar ise erken emeklilik yollarını araştırıyor. Gelen haber ise milyonlarca kişiyi sevince boğdu. Bu koşulları sağlayanlar erken emekli olabiliyor. Onların EYT’ye gereksinimi yok! Bu yıllarda girişi olanlar 4 yıl erken emeli olma talihini yakalıyor. Tablo tek tek netleşti. İşte erken emeklilik kuralları ve şartları…

EYT OLMADAN ERKEN EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ!

EYT düzenlemesinin yasalaşmasının akabinde emeklilik süreçleri ve koşulları merak konusu oldu. EYT’de müracaatlar başlarken, EYT bahtını kaçıran bireyler için erken emeklilik kapısı açıldı. Bu kaideleri yerine getiren şahıslar erken emekli olabiliyor. Bu yıllar ortasında girişi olanlar 4 yıl erken emekli olacak. Pekala, EYT’li olamayan biri hangi kaideleri sağlamalı?

BU YILLAR ORTASINDA GİRİŞİ OLANLAR 4 YIL ERKEN EMEKLİ OLUYOR

Peki hangi kurallar karşılığında erken emekli olabiliriz? Erken emekli olma kuralları neler? Erken emeklilikten kimler yararlanabiliyor? İşte erken emeklilik kaideleri;

Kanuna nazaran, 2008 yılından evvel sigortalı olmuş ve en az yüzde 40 raporu olanlar ile en az yüzde 40 doğuştan engelli olan memurlar 5400 prim günü (15 yıl) ödemiş olmak kuralıyla erken emekli olabiliyor.

Memurun engellilik oranı yüzde 49’un altındaysa en az 18 yıllık sigortalılık ve 4680 gün primleri olmak kuralıyla yeniden yaşa takılmadan emekli olabiliyor.

Engellilik oranı yüzde 50-59 ortasında olan memurlar en az 16 yıldan beri sigortalı olurlarsa 4320 gün prime sahip olmaları durumunda yaşa takılmadan emeklilik hakkı kazanıyor.

Memurlara yönelik sonradan gerçekleşen engellilik halinde erken emeklilik fırsatı sunuluyor.

Bu durumda mahzur oranı 40-49 ortasında olanlara 6 bin 480 prim (18 yıl) ödemek kaydıyla emeklilik hakkı doğuyor.

Engel oranı yüzde 50-59 ortasında olan memurlar, en az 5 bin 760 (16 yıl) prim ödediği takdirde emeklilik hakkına kavuşuyor.

EYT BİRİNCİ MAAŞLAR NE VAKİT YATACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ait düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra müracaatların yapılabileceğini, birinci maaşların nisan ayında ödeneceğini açıkladı.

Bakan Alım, “İlk maaşlar nisanda mı olacak?” sorusu üzerine, “Tabii, yasal süreç o denli başlıyor. Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra birinci ayın başında maaşlar müracaatlara nazaran ödenecek. Panik yapmaya gerek yok. e- Devlet üzerinden müracaat edebilirler, bir problemle karşılaşırlarsa e-Devlet üzerinden ki karşılaşmayacaklarını zannediyorum, o vakit şahsen giderek müracaat edebilirler. Mart ayı içerisinde bu olur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir