Kırsal kalkınma için ‘Yarının Köyleri’

İlk etapta Diyabakır, İzmir ve Adana’da seçilen üç köy ile başlayan proje, beş yıl içinde on köye ve bir milyon şahsa ulaşacak. Pilot vilayetlerde yeni e-ticaret teşebbüsçüsü oranının proje tamamlandığında yüzde 60 artacağı ön görülüyor. Proje kapsamında yer alan köylere dijital merkezler kurulacak. Kurulan dijital merkezler etraf köylerin de kullanımına sunulacak. Proje ile köyler ile kentler ortasındaki dijital fırsat uçurumunun kapatılması için katkı sağlanmış olacak. Projede seçilen her köy için bölgenin fırsatları belirlenerek özel yönetişim ve eğitim modelleri oluşturulacak.
“Yarının Köyleri” projesinin tanıtım toplantısında konuşan Trendyol Kurucu Ortağı Begüm Tekin, proje ile 1 milyondan fazla şahsa ulaşmayı hedeflediklerini açıklayarak, şunları dedi:

‘Etkili dokunuş’

“Tüm ekosistem için müspet tesir yaratmayı her vakit önceliklendiriyoruz. Türkiye’den doğan ve küreselleşen bir şirket olarak topraklarımızda büyük emek harcanarak yetiştirilen eserlerin, zanaatlerin daha çok bireye ulaşması ve gerçek kıymetini bulması en büyük isteğimiz. Bir teknoloji şirketi olarak sahip olduğumuz imkanlarla dijital uçurumun kapatılmasına odaklanıyoruz.

Yarının Köyleri, bu manada tesirli dokunuşlar gerçekleştirebileceğimiz, her detayıyla katkı verebileceğimiz bir proje oldu. Sadece bir köyü değil, o köyün etrafını ve hatta bulunduğu ilin iktisadını, toplumsal hayatını etkileyecek. Köy ve kent ortasında fırsat eşitliğinin sağlanmasına katkı verecek adımları birlikte atarak başaracağız.”

‘Enerji dolu’

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ise “Türkiye’deki köyler yaratıcı güçle dolu. Ama birden fazla vakit eserlerini iç ve dış pazarlara ulaştırmak için gereksinim duydukları köprüden ve kentlerde yaşayanların çarçabuk erişebildikleri dijital yeniliklerden mahrum kalıyorlar. UNDP olarak Trendyol ile kurduğumuz iştirakte, bu köprüyü oluşturmak için dijital araçları kullanmayı ve kimseyi geride bırakmadan köylerin refah seviyesinin artmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir