Süslü, Yumak ve Susam 52 yavruya süt annelik yapıyor

Erzurum’da anneleri öldüğü için Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne teslim edilen 52 köpek yavrusu, ‘Süslü’, ‘Yumak’ ve ‘Susam’ ismi verilen 3 sokak köpeği tarafından emziriliyor. Kendi yavruları üzere tüm yavrulara süt veren 3 sokak köpeği, bakımevinde özel olarak besleniyor.

.

Merkezin, süt anneleri tarafından emzirilen onlarca yavrunun ölmekten kurtulduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde vazifeli veteriner doktor İdris Özmen, “Merkezde süt anneye çok gereksinimimiz var. Bu nedenle anne köpeklere denetimli bir formda öksüz olan köpek yavrularını emziriyoruz” dedi.

.

Özmen, “Tepki vermezse süt anne olarak ayırıyoruz. Şimdilik merkezde 3 süt anne bulunmakta. Bunlar 4- 5 tane olan kendi yavruları ile öbür öksüz yavruları emziriyor. Bu nedenle bizde onlara mama ve besin desteği yapıyoruz zira her bir günde 15-20 köpeğe süt veriyor. Hepsi misyonunu en işi biçimde yapıyor. Süt anneliği kabul etmeyen öbür anne köpekler ise kendi yavruları ile öbür kısımlarda tutuluyor. Süt annelere Karayazı ilçesinde kurtlar tarafından anneleri öldürülen 4 yavru köpeğe de süt anneliği yapıyor. Süt anne köpekler merkezi gezmeye gelenlerin büyük ilgisini çekiyor” diye konuştu.

.

Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni arkadaşı Kardelen İtina ile gezmeye gelen Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Kısmı öğrencisi Rugaye Yorulmaz ise “Gördüğümüz süt anne köpekler bizi çok duygulandırdı. Kendi yavruları üzere barınaktaki tüm yavruları emziriyor. Çok akıllı duruyorlar. Yanlarına gelen her yavruya süt veriyorlar. Aslınca üzücü bir durum da var. Küçük yaşta annelerini kaybedip buraya gelmişler. Süt anneler olmasa tahminen bunlarda annelerinin mukadderatını yaşardı” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir