Üniversite öğrencileri yaptı! Türkiye’nin ilk cep uydusu 10 binden fazla veri gönderdi

Grizu-263A, birinci bilgileri 14 Ocak prestijiyle BEÜ’de kurulan yer izleme istasyonuna göndermeye başladı. Uzay boşluğunun sesini dünyaya ileten cep uydusu, günlük olarak istasyona data gönderiyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesince desteklenen “CanSat Competition 2022” model uydu yarışında haziran ayında dünya birincisi seçilen Grizu-263A, yörüngeye yerleşmesinden bu yana dünyanın etrafını 2 bin 500 sefer turladı.

2. Eskişehir Sanayi Fuarı’na katılarak uyduyu tanıtan gençlerden Makine Mühendisliği Kısmı son sınıf öğrencisi kadro kaptanı Baran Yılmaz, takımın yaklaşık 20 şahıstan oluştuğunu söyledi.

Grizu-263A’nın misyonunu muvaffakiyetle sürdürdüğünü belirten Yılmaz, uydunun, dünyanın etrafında 2 bin 500 çeşit attığını tabir ederek, “Şimdiye kadar 10 bini aşkın bilgi gönderdi. Sıcaklık, eksen-yön, sistem bilgilerini bizlere günlük olarak gönderiyor. 4 yıl daha bu vazifesini sürdürecek. Misyonunu tamamladıktan sonra atmosferde yanacak. Böylelikle uzay çöpü olmayacak” dedi.

Projede en temel gayelerinin haberleşmeyi sağlamak olduğunu ve uydunun bunu muvaffakiyetle yerine getirdiğini anlatan Yılmaz, takviyelerinden ötürü BEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer ve öğretim üyelerine teşekkür etti.

“UYDUMUZ DÜZ HALDE DÜNYAYA BAKABİLİYOR”

Makine Mühendisliği Kısmı son sınıf öğrencisi ve kadronun mekanik ünitesinin yürütücüsü Nurullah Çubukcuoğlu da Grizu-263A’dan gelen bilgilerin bir kısmını, herkese açık biçimde paylaştıklarını söyledi.

Dünyanın çabucak hemen her yerindeki baz istasyonlarının Grizu-263A’dan bilgi alabileceğini belirten Çubukcuoğlu, şu bilgileri verdi:

“Uydumuzdaki en kıymetli özellik, içinde bulunan pasif manyetik yönelim kartı. Bu kart öteki uydularda bildiğimiz yüksek maliyetli ve çok güç tasarlanan itki sistemlerinin misyonunu en kolaya indirgenmiş formda gerçekleştirebiliyor. Dünyanın kendi manyetik alanı var. Biz kendi uydumuzun içinde bir manyetik alan oluştururuz. İki manyetik alanın ahengi sayesinde uydumuz düz formda dünyaya bakabiliyor. Şayet uydunuzun yüzü dünyaya bakmazsa bilgilerinizde kayıp yaşayabilir ya da bilgilerinizde yanlışlıklar olabilir. Bunların önüne geçmiş bulunmaktayız.”

Makine Mühendisliği Kısmı son sınıfına devam eden grubun mekanik ünitesi üyesi Şeyda Kaya, uydunun fırlatıldığı gün çok heyecanlandığını belirterek, “Uzayda çalışan bir uydumuz var. Hala çalıştığını bilmek bizi çok gururlandırıyor. Daima bilgi gelmesi heyecanlandırıyor” tabirlerini kullandı.

Bilgisayar Mühendisliği Kısmı son sınıf öğrencisi Süleyman Ariş, grubun uçuş ve bilgi istasyonu yazılımlarını üstlendiğini belirtti.

Hayallerinden vazgeçmeyip Türkiye’nin birinci cep uydusunu yaptıklarını tabir eden Ariş, “Fuarlara da katılarak gençlerin önünü açmaya, fikirlerini, bakış açılarını genişletmeye çalışıyoruz. Bilhassa lise öğrencilerine ve yaşı küçüklere yol göstermeye çalışıyoruz. Biz de gerçekleştireceğimize birinci başlarda çok inanmıyorduk ancak yol aldıkça bir şeyleri görmeye başlıyorsunuz. Biz imkansızı olağan kıldık” diye konuştu.

Takım danışmanı Prof. Dr. Bülent Ekmekçi ise büyük emekler verdikleri Grizu-263A ile hayallerine ulaştıklarına işaret etti.

Öğrencilerinin, çalıştıklarında neleri başarabileceğini gösterdiğini Ekmekçi, “Gerçeklerimizle hayallerimiz ortasındaki yolu bulduk. Gerçeklerimizden hayallerimize uzanan bir yol açtık. Yolumuzda ilerlerken berrak olduk, kolay olduk, çalıştık ve başardık” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir